background
+380 (44) 229-99-65
+380 (67) 700-11-26

Індетермінантний гібрид

Індетермінантний гібрид



Що таке детермінантний та індетермінантний сорт помідорів: навіщо це потрібно знати



Найчастіше, цікавлячись сортовими характеристиками томату, на пакетику з насінням можна побачити слово детермінантний або індетермінантний. Недосвідчених городників такі терміни ставлять у безвихідь, тоді як насправді це лише вказівка ​​на особливості розвитку рослини. Саме на них варто звертати увагу при виборі помідорів для теплиці чи відкритого ґрунту.



Що означає детермінантний чи індетермінантний сорт?



Індетермінантний сорт (індет) означає, що кущ томату розвивається практично необмежено, як ліана. За сприятливих умов така рослина може досягати у висоту понад 2 м та утворювати до 45–50 пензлів, з яких формуються повноцінні плоди.



Детермінантні томати (діти), навпаки, зупиняють своє зростання, сформувавши обмежену кількість суцвіть (від 2 до 6) на одному стеблі.



Детермінантні та індетермінантні томати мають один від одного ряд важливих відмінностей:





  • Посадка насіння детермінантних сортів на розсаду проводиться на один-два тижні пізніше, ніж індетермінантних.


  • Розсаду детермінантних томатів висаджують на грядку через 55-60 днів після посіву. Індетермінантні рослини готові до висаджування лише через 65-75 днів.


  • Помідори детермінантного типу виростають лише на висоту, заявлену в описі. Розмір куща индетерминантных томатів регулюється самим городником з допомогою видалення верхівки.


  • При формуванні куща у дітей кисті з'являються через 1-2 листки, і кожна втеча закінчується суцвіттям. Індети утворюють кисті завжди рівно через 3 аркуші.


  • Кущам детермінантних сортів опора часто не потрібна, тоді як індетермінантні рослини потребують обов'язкової підв'язки.


  • Детермінантним помідорам пасинкування або не потрібне зовсім або проводиться в дуже обмеженому обсязі. Індетермінантні томати формують тільки в один-два стебла, систематично видаляючи всі бічні відростки.


  • Урожай на детермінантних рослинах дозріває у досить ранні терміни та практично одноразово. Індетермінантні посадки дозволяють знімати стиглі плоди в теплиці із середини літа до перших заморозків.


  • Томати на детермінантних рослинах дрібнішають у бік верхівки, утворюючи при цьому невеликі кисті у 3-4 плоди. Індетермінантні кущі по всій висоті утворюють великі кисті з плодами однакового розміру.


  • Діти можна вирощувати практично в будь-якому регіоні Росії, тоді як індіти добре почуваються лише на півдні країни і в середній смузі.




Важливо! Вибір тих чи інших помідорів залежить від цілей городника та запланованих умов вирощування. При прагненні отримати рясний урожай та наявності теплиці слід зупинитися на одному з індетермінантних сортів. Якщо передбачається посадка у відкритий ґрунт або під плівкове укриття, то найдоцільніше вибирати детермінантні сорти, які раніше вступають у період плодоношення.



Лікарі наголошують на важливості знання про детермінантні та індетермінантні сорти помідорів для правильного вибору в харчуванні. Детермінантні сорти, як правило, мають обмежене зростання і дозрівають одночасно, що робить їх зручними для консервування та заготівель. Індетермінантні сорти, навпаки, продовжують рости і плодоносити протягом усього сезону, забезпечуючи триваліший період збирання врожаю.Це знання допомагає у плануванні городу, а й у раціоні харчування. Наприклад, різноманітність сортів може впливати на вміст вітамінів та антиоксидантів, що важливо для підтримки здоров'я. Таким чином, розуміння відмінностей між сортами помідорів сприяє більш усвідомленому вибору продуктів та покращення якості харчування.



Види детермінантних та індетермінантних помідорів



Детермінантні сорти розрізняються висотою, терміном дозрівання та врожайності:





  • Напівдетермінантні - Високорослі і пізньостиглі сорти призначені для вирощування в теплицях, так як мають змішані властивості, формуючи до 12 кистей і виростаючи до 2 м у висоту. Томати дуже стійкі до хвороб.


  • Детермінантні - скоростиглі та середньостиглі сорти та гібриди, що утворюють кущі висотою до 1 м з м'ясистим листям і щільним стеблом. Зростання припиняється після появи 5-го або 6-го пензля.


  • Супердетермінантні - супернизькі та ультраранні сорти та гібриди з 2-ма або 3-ма квітковими кистями через 1-2 листи, не вимагають пасинкування і підв'язування, припиняючи зростання на висоті 30-35 см.


  • Штамбові — формують лише 3–4 кисті на кущі заввишки до 50–70 см, відрізняються слабким розгалуженням та компактними кущами.




Важливо! Детермінантні сорти відмінно підходять для північних регіонів, де вирощування томатів можливе лише у теплиці. У середній смузі або на півдні країни можна отримати добрий урожай таких помідорів і у відкритому ґрунті.



Індетермінантні томати класифікують не лише за термінами дозрівання, а й за масою плодів. За розміром помідорів сорти ділять на три групи:





  • Великоплідні – з вагою плодів від 500 г до 1 кг.


  • Середньоплідні – з вагою плодів 80–90 г.


  • Дрібноплідні - з вагою плодів до 50 г.




Залежно від термінів дозрівання всі індетермінантні помідори поділяються на три види:





  • Середньоранні перші плоди дозрівають через 100-110 днів.


  • Середньостиглі - перші плоди дозрівають через 110-120 днів.


  • Пізньостиглі - перші плоди дозрівають через 120-130 днів.




Важливо! Індетермінантні сорти не можна вирощувати в північних регіонах через дуже коротке літо, тоді як у середній смузі можна отримати рясний урожай у теплиці. В умовах півдня індети відмінно плодоносять і просто неба.



Сорти помідорів діляться на детермінантні та індетермінантні, і це знання важливе для кожного садівника. Детермінантні сорти мають обмежене зростання і зазвичай формують компактні кущі, що робить їх ідеальними для невеликих ділянок або контейнерного вирощування. Вони часто дають урожай одночасно, що є зручним для консервування. На відміну від них, індетермінантні сорти продовжують рости та плодоносити протягом усього сезону, що дозволяє збирати помідори поступово. Це особливо привабливо для тих, хто хоче насолоджуватися свіжими плодами протягом літа. Розуміння цих відмінностей допомагає вибрати відповідний сорт залежно від умов вирощування та цілей.



Переваги та недоліки



Перш ніж зупинити свій вибір на детермінантному або індетермінантному сорті, важливо розуміти переваги та проблеми вирощування тих та інших.



Переваги детермінантних сортів:





  • рання віддача врожаю;


  • немає потреби у пасинкуванні;


  • не вимагають підв'язки;


  • скоростиглість;


  • можливість вирощувати у відкритому ґрунті.




Недоліки детермінантних сортів:





  • щодо невисока врожайність;


  • слабка стійкість до хвороб;


  • короткий період плодоношення.




Важливо! Для продовження плодоношення детермінантних кущів слід залишати пагони заміщення у верхній частині стебла, що завершувалося.



Переваги індетермінантних сортів:





  • тривале плодоношення;


  • низька ймовірність грибкових захворювань;


  • Висока врожайність.




Недоліки індетермінантних сортів:





  • необхідність підв'язування;


  • трудомісткість у догляді (регулярне видалення пасинків);


  • вимогливість до кліматичних умов.




Важливо! При вирощуванні індетермінантних сортів в умовах середньої смуги в середині липня доцільно призупинити зростання томату, видаливши верхівку стебла, щоб забезпечити ефективне дозрівання плодів, що вже зав'язалися.



Індетермінантні сорти помідорів: що це таке та як їх вирощувати?



У досвідчених городників не виникає складнощів з розшифровкою незрозумілих слів на пакетику з насінням, чого не скажеш про любителів-початківців присадибних господарств. Як правило, у вічі кидаються яскраві упаковки із зображенням стиглих овочів, вказівки на строки дозрівання, основні характеристики рослин. Проте мало хто звертає увагу на незрозумілі агрономічні терміни «детермінантний» та «індетермінантний». Адже від знання спеціальних визначень залежить якість урожаю.



Ці терміни необхідні при виборі насіння і позначають тип росту рослин високорослі або низькорослі. Детермінантні сорти, нарощуючи певну кількість кистей, припиняють зростання, після чого починають плодоносити. Індетермінантні необмежені в зростанні і в південних регіонах висота куща може досягати 4 м.



Враховувати подібні нюанси необхідно для того, щоб висадити кущики на оптимальній відстані один від одного, не загуснути посадки, правильно пасинкувати, формуючи кущ.



Характеристика



Індетермінантний сорт помідорів обмежений лише тривалістю теплого сезону. Деякі томати цього виду можуть нагадувати ліану, якій не завада навіть стеля теплиці. При такій характерній рисі високорослі сорти краще поміщати в середину тепличної площі, щоб дати максимальний простір для зростання.



Сорт потребує обов'язкової підв'язки, інакше стебло укладатиметься на землю під вагою плодів. Деякі городники радять розташовувати індетермінантні помідорні кущі на шпалері, за методом вирощування огірків. У такому разі очікується поява плодів по всій довжині стебла.



Так як індетермінантні томати дуже теплолюбні, їх не вирощують на відкритому ґрунті. Особливо це стосується середньої смуги Росії та північних регіонів. А ось для теплиці вони підходять ідеально – завдяки своїй висоті вони одержують достатньо сонячного світла та не загороджують проходи. При догляді за цим сортом важливо не допускати розростання вшир, не нарощувати зелену масу.



Високорослі сорти примхливі і потребують ретельного догляду, схильні до поширених захворювань. Наприклад, у центральних та північних регіонах вони часто стають жертвами фітофтори, яка вражає рослини при недостатньому сонячному освітленні та підвищеній вологості.



У спекотне сухе літо з куща томатів даного сорту можна отримати до 20 кг плодів, якщо ретельно дотримуватися всіх правил вирощування та планомірно спостерігати за ростом рослин.



Чим відрізняються від детермінантних?



Які томати краще, вибирають виходячи з кліматичних особливостей регіону, висоти теплиці або парника.Різниця полягає в тому, що детермінантні сорти помідорів менш вибагливі, добре приживаються і плодоносять навіть на відкритому грунті, менш схильні до томатних захворювань, легше переносять вимушену посуху або, навпаки, підвищену вологість.



У холодних кліматичних зонах краще вибирати детермінантні сорти. Їм вистачить короткого літа, щоб віддати повноцінний урожай, а вони можуть рости в невисоких парниках під лутрасилом.



Незважаючи на такі явні переваги у вирощуванні, детермінантні сорти не користуються підвищеною популярністю – городники надають кількісну перевагу висадженню індетермінантних томатів. Пояснення полягає в підвищеному плодоношенні останніх, а значить, і в ряснішому врожаї.



При правильному догляді високорослі сорти помідорів навіть у північних регіонах здатні зрости до 3 метрів та дати врожай у 12-16 кг з м2. А ось середньорослі сорти за ідеальних умов не дадуть більше 7-9 кг. Низькорослі (карликові, або штамбові) томати здатні порадувати господарів невеликими плодами загальною вагою 1-3 кг за весь сезон.



Якщо з якихось причин сорт не вказаний на упаковці з насінням або ви купуєте розсаду на ринку, відрізнити індетермінантні томати від інших різновидів досить просто по самій рослині.



Сіянці



Як тільки паросток прокльовується з насіння і з'являється на поверхні ґрунту, він утворює сім'ядольне коліно, тобто два перші листочки на ніжці. У низькорослих помідорів висота піднасіннєвого коліна становитиме 1-3 см, тоді як у високорослих вона буде значно вищою – 3-5 см.На ранній стадії проростання є можливість помилитися з вимірюванням довжини стебла, тому що якщо рослині недостатньо світла, вона може просто сильно витягнутися.



Розсада



У випадках покупки невідомої розсади або при сумнівах у сорті можна легко визначити тип зростання по маленькому кущику, що вже сформувався. Придивіться до рослини: індетермінантний сорт утворює перший квітковий пензель після 8-9 справжнього (не сім'ядольного) листка, На відміну від детермінантних, у яких квіткові кисті з'являються нижче 7 цього листа.



Дорослі кущі



На стадії вже висаджених рослин, що готуються плодоносити, звичайно, пізно визначати сорт з метою пересадки в більш вигідне місце. Але це дозволить бути уважнішими при покупці насіння і краще розпланувати місце наступного городнього сезону. Високорослі томати закладають квіткові пензлі не менше ніж через три листи, а у низькорослих закладка пензлів відбувається завжди через один-два справжні листки.



Ще одна відмінність у дорослих рослин полягає в кінцевому зав'язі, який можна спостерігати на верхівці детермінантного куща. По ній видно, що рослина повністю сформована і далі на зріст не піде. Однак якщо високорослий кущ був пінцований (прищиплений) відразу за квітковим пензлем на верхівці, то помилково здається, що рослина сама припинила зростання.



Тому для точного визначення досвідчені дачники радять рахувати кількість листя між квітковими кистями.



Переваги та недоліки



Визначити, який саме сорт підходить для вирощування на вашій ділянці можна, ознайомившись із основними плюсами та мінусами високорослих та низькорослих томатів. До безперечних плюсів індетермінантних сортів відносяться:





  • Урожай, що значно перевищує той, що можна отримати з низькорослих аналогів. Зав'язі формуються по всій довжині рослини та загалом можуть віддавати 16-20 кг плодів з куща за літо.


  • Плодоношення розтягнуте на весь городній сезон. Плоди можуть дозрівати до жовтня. У південних регіонах плодоношення не припиняється весь оксамитовий сезон.


  • Компактність грядок. Високе зростання і необхідність видаляти нижні гілки дозволяють раціональніше використовувати грунтовий простір, не загущають грядки зеленою масою.




У високорослих томатів є свої недоліки:





  • На відміну від низькорослих, починають дозрівати на місяць-півтора пізніше за аналоги.


  • Більшою мірою схильні до поширених захворювань томатів. Вразливі до фітофторозу, грибка та вірусних хвороб.


  • Вимагають ретельного догляду, бояться протягів та зниження температур. Тому у північних районах на відкритому ґрунті завжди є ризик втратити частину врожаю. Вирощуються переважно у теплицях.




Тонкощі вирощування



Для того щоб отримати багатий урожай і до мінімуму знизити ризик захворювань томатів, необхідно дотримуватись основних правил агротехніки. Насамперед, високорослим сортам буде потрібно достатньо простору у висоту. Доведеться відразу відмовитися від низьких парників та підготувати повноцінну високу теплицю.



Вже перед висаджуванням саджанців у теплиці встановлюють шпалери або агросітку, продумують верхні способи підв'язки рослин. Інденти швидко йдуть у зростання, і якщо встановлювати підв'язувальні елементи пізніше, можна пошкодити рослини.



Висаджують кущики на відстані 70 см один від одного, враховуючи майбутній розмір рослини.Проміжок між грядками має бути не менше метра, що спростить догляд за томатами та розмежує простір теплиці.



Формування



Високорослі сорти необхідно формувати, залишаючи один-два основні стебла, які будуть служити центральними стовбурами. Обов'язково забираються пасинки на стадії їх проростання, дуже важливо не допускати загущення куща.



Нижнє листя обрізається, коли рослина досить доросла. Зайва зелень забирається для того, щоб кущ віддавав усі сили на формування квіткових кистей та плодів. Також важливо, щоб гілки, що розрослися, не заважали провітрюванню і доступу сонячного світла.



Ближче до кінця літа, коли кущ досягне бані теплиці, верхівку прищипують, щоб зупинити ріст і спрямувати енергію рослини на визрівання плодів.



Полив



Полив проводиться у чітко встановлені терміни. Частота поливів залежить від погоди та складу ґрунтів. Важливо не давати землі ставати зовсім сухою, але й заливати томати категорично не можна. Оптимальним варіантом вважається рясний полив помідорів раз на 5-7 днів. Поливати рослини потрібно під корінь, щоб вода не потрапляла на листя, інакше високий ризик захворювання томатів, а в спекотні дні та сонячного опіку. Поливати кущі слід теплою водою рано-вранці або ввечері, коли сонце менш активно.



Підживлення



Вносять основні добрива не менше трьох разів за сезон:





  1. через 10-15 днів після посадки кущів у ґрунт;


  2. у період цвітіння;


  3. після дозрівання перших плодів.




Способів підживлення безліч, і кожен городник експериментальним шляхом підбирає свій, підходящий йому за якістю врожаю і наявністю елементів підживлення (гній, курячий послід, органічні настої).До того ж у продажу є безліч комплексних мінеральних добрив, готових до використання, потрібно тільки дотримуватися інструкцій.



Хвороби та шкідники



Навіть за найретельнішого догляду та ідеальних умов є ризик втратити врожай через хвороби або шкідники, яким схильні томатні рослини. Основна проблема полягає в тому, що на ранніх стадіях неможливо визначити симптоми захворювання або ж личинки шкідників ховаються глибоко в грунті. Для попередження подібних напастей досвідчені городники використовують профілактичні препарати, вже знаючи, які саме недуги схильні до помідорів у їх місцевості. Серед найпоширеніших захворювань можна назвати такі.



Фітофтороз



Грибкове захворювання, що знищує листя та стебла, а потім і плоди. Характеризується появою бурих плям, що поширюється при підвищеній вологості та низьких температурах. Для запобігання тому томати слід обприскувати профілактичним препаратом «Фітоспорин-М», провітрювати теплицю, не допускаючи появи конденсату на стінах.



Поливають томати строго під корінь або через пластикову пляшку, заглиблену в землю.



Мозаїка



Вірусне захворювання, проявляється жовтими плямами на листі, скручуванням та в'яненням рослин. Хвору рослину необхідно видалити з коренем, щоб не допустити поширення хвороби на сусідні кущі та зберегти врожай. Як профілактика помідори обприскують розчином йоду з розрахунку 10 мл на 10 л води.



Гнила



Захворювання має різні форми: бура гнилизна (навколо плодоніжки), сіра (цвіль на плодах і листі в округлих виразках), коренева (ушкоджує шийку кореня) і вершинна (на недозрілих плодах з'являються чорні плями).Томати схильні до будь-якої з форм захворювання в дощове та холодне літо.



З метою профілактики необхідно обприскати рослини засобом «Фітоспорин-М», наскільки можна підвищити температуру в теплиці, скоротити частоту і обсяг поливів.



Не меншу шкоду врожаю приносять і шкідники-комахи, рослини, що пожирають, і відкладають яйця в грунт. До них належать такі.



Павутинний кліщ



Комаха має мікроскопічні розміри і світлий колір, тому її складно помітити. Висмоктує сік рослини і обплітає листя тонким павутинням. Віддає перевагу сухому повітрю і відсутності протягів. Регулярно перевіряйте нижню частину листя томатів на наявність чорних крапок, провітрюйте теплицю та не допускайте пересихання ґрунту. При виявленні чорних крапок необхідно обприскати кущі препаратом "Фітоверм".



Білокрилка



Сантиметрова комаха з білими крилами. Шкодить рослинам, відкладаючи личинки під листя. Харчується соками, у процесі життєдіяльності личинок на листі з'являється чорний грибковий наліт.



При появі комахи кущі обприскують "Фосбецидом" або "Циткором".



Дротник



Жовті гусениці харчуються корінням та стеблами томатів, здатні занапастити рослину до початку дозрівання плодів. Профілактику проводять навесні, за тиждень до посадки, закопуючи в ґрунт шматочки овочів на довгих шпажках. Через кілька днів шпажки витягують і перевіряють на наявність в овочах вибоїн і ходів. Якщо такі є, ґрунт необхідно обробити препаратом «Базудін» або його аналогами.



Поради від досвідчених дачників



Кожен городник має свої маленькі секрети з вирощування тих чи інших культур. Майстерність приходить з досвідом, яким вони з радістю діляться з дачниками-початківцями. Пропоновані поради можуть бути використані індивідуально залежно від складу ґрунту, клімату вирощування, власних знань та переваг, але точно не завадять напрацюванню досвіду:





  • В одній теплиці найкраще вирощувати одразу кілька сортів томатів – високі та низькорослі, ранньостиглі та ті, які будуть плодоносити до перших заморозків. Це дозволить підстрахуватися на випадок невдалого сорту, скуштувати різні смаки, зорієнтуватися на наступний рік. Ранньостиглі забезпечать літній стіл вітамінними салатами, а пізні сорти визріватимуть для осінніх заготовок на зиму.


  • Пасинкування є обов'язковою умовою при вирощуванні високорослих сортів, але тут є певні хитрощі. Уважно спостерігайте за рослинами і не дозволяйте пасинкам відростати більш ніж на 3 см. Запущений пасинок ущільнює свій стовбур і при його обриванні у рослини утворюється об'ємна ранка, яка довше затягується і може стати місцем зараження.


  • Для вирощування великих плодів-гігантів застосовують наступну хитрість: періодично потрібно видаляти з рослини частину квіток, а з кистей знімати кілька плодів, що не дозріли, щоб інші вбирали силу в себе. Чим менше плодів і квіток залишається на кущі, тим більше за розміром будуть плоди, що залишилися. Головне, не перестаратися.






  • Полив та підживлення після висадки розсади у перші два тижні потрібно постаратися звести до мінімуму, інакше можна рослину «перегодувати». Виникає ризик затримки плодоношення та навіть захворювань томатів. Визначити надлишок підживлення можна за великими кольорами, що з'явилися на першому листі. Квітки хоч і обіцяють гарні плоди, але це брехливе враження.Вони будуть забирати занадто багато сил у рослини, тому квітки видаляють, а циклічність підживлення зменшують або зупиняють.


  • При підв'язуванні помідорів повертайте стебло навколо шпагату до сонця зі сходу на захід. Це дозволить рослині природним шляхом тягнутися за джерелом світла. Для високих помідорів недостатньо підв'язки по центру, тому що важкі кисті з плодами почнуть травмувати рослину. Тому до центральної осі – шпагату – додають нитки, що йдуть від гілок. У результаті кожен кущ стає схожим на конус або ялинку, плоди відкриті сонячному світлу, а гілки не перегинаються і не ламаються.




Про різницю між індетермінантними та детермінантними сортами розказано в наступному відео.

Схожі записи