Свинцю ацетат: властивості, застосування та вплив на здоров'я
Свинцю ацетат відомий людству з давнину. Ця речовина має унікальні властивості, але в той же час токсична і небезпечна для здоров'я. Давайте розберемося, що є цей загадковий хімічний реагент, де він застосовується і чому несе загрозу життю.
Хімічні та фізичні властивості свинцю ацетату
Свинцю ацетат - це органічна хімічна сполука, що являє собою свинцеву сіль оцтової кислоти. Його хімічна формула: Pb(CH3COO)2.
У нормальних умовах свинець ацетат є прозорими кристалами. Тригідрат має солодкий смак, однак, як і багато інших сполук свинцю, токсичний.
Безводний свинець ацетат утворює прозорі безбарвні кристали. Його тригідрат має кристалічну структуру, але містить три молекули кристалізаційної води. Тригідрат відрізняється солодкуватим смаком та легким запахом оцтової кислоти.
Розчинність
Свинець ацетат добре розчиняється у воді, особливо у гарячій. Також розчиняється в:
Погано розчиняється в етиловому спирті.
Температури плавлення та розкладання
Свинець ацетат починає плавитися за температури 280°С. За більш високих температур він розкладається з утворенням свинцю, вуглекислого газу, води та ацетону.
Тригідрат свинцю ацетату плавиться вже за 75°С у власній кристалізаційній воді. А при 100 ° С починається його розкладання, швидше за все, в результаті гідролізу.
Способи одержання свинцю ацетату
Існує кілька основних способів синтезу свинцю ацетату:
- Взаємодія оцтової кислоти з оксидом або карбонатом свинцю (ІІ)
- Розчинення металевого свинцю в оцтовій кислоті з додаванням пероксиду водню для прискорення реакції
- Одержання з нітрату свинцю, виділення гідроксиду та подальше розчинення в оцтовій кислоті
При випаровуванні водних розчинів свинцю ацетату утворюються кристали тригідрату Pb(CH3COO)2 · 3H2O. Для синтезу безводної форми потрібний концентрований розчин і великий надлишок оцтової кислоти.
Гідроліз ацетату свинцю
Тригідрат починає розкладатися вже за 100°С. Відбувається його гідроліз із руйнуванням кристалічних ґрат і виділенням іонів свинцю, оцтової кислоти та води.
З таблиці видно, що тригідрат починає плавитися при нижчих температурах проти безводної формою.
Області застосування свинцю ацетату
Свинець ацетат широко використовується:
- В аналітичній хімії
- Текстильної промисловості
- Медиці
- Харчової промисловості
- Для отримання інших свинцевих з'єднань
Розглянемо докладніше кожну із цих областей.
Аналітична хімія
Свинець ацетат активно застосовують в аналітичній хімії завдяки чутливим якісним реакціям на катіон свинцю Pb 2+.
Наприклад, з йодидом калію утворює золотистий осад йодиду свинцю, і з сірководневої водою - чорний осад сульфіду свинцю.
Текстильна промисловість
У текстильній галузі свинець ацетат застосовують для:
- Фарбування тканин
- Фіксації барвників
- Наповнення шовкових виробів
Він дозволяє закріплювати деякі типи барвників на волокнах та надавати тканинам потрібних відтінків. Також використовується в процесах сітценабивного виробництва.
Медичне застосування
У медицині свинець ацетат раніше використовували як:
- Зовнішнього протизапального засобу
- В'яжучого компонента мазей та паст
Застосовували 0,25-0,5% водні розчини для примочок та компресів. Також входив до складу свинцевої мазі для лікування порізів, опіків, пролежнів. Має виражену в'яжучу і підсушуючу дію.
У медицині раніше використовували водний розчин свинцю ацетату, так звану «свинцеву воду» або «свинцеву примочку» як зовнішній протизапальний і в'яжучий засіб.
Проте в даний час медичне застосування свинцю ацетату практично припинено через його високу токсичність.
Харчова промисловість
Свинець ацетат використовували:
- Для консервації та підсолоджування вин
- Як приправа в давньоримській кухні
При уварюванні виноградного соку у свинцевому посуді утворювався так званий "свинцевий цукор", який покращував смак вина та перешкоджав його скисанню.
Існують припущення, що хронічні отруєння, що викликалися свинцевим цукром, були одним з факторів погіршення здоров'я жителів Римської імперії.
Одержання інших свинцевих з'єднань
Свинець ацетат часто використовується як вихідний реагент для синтезу:
- Хроматів та дихроматів свинцю
- Оксиду свинцю(IV)
- Свинцевих галунів
Косметична промисловість
Раніше свинець ацетат входив до складу деяких косметичних засобів, зокрема:
Однак надалі його використання в косметиці було заборонено через токсичність і небезпеку для здоров'я.
Ацетат свинцю
Ацетат свинцю - Хімічна сполука, свинцева сіль оцтової кислоти.
Розрізняють ацетат свинцю (II) із формулою Pb(CH3COO)2 (свинцевий цукор) ацетат свинцю (II) та ацетат свинцю (IV) з формулою Pb(CH3COO)4. Ацетат свинцю (II) Pb(ОСОСН)3)2 - Безбарвні кристали; температура плавлення 280 0 С; Н 0 обр - 960,90 кДж/моль; при плавленні частково випаровується, при вищих температурах розкладається до Pb, СО2,Н2Про та ацетону. Розчинність у воді (р 100 г); 29,3 (10 0 С), 55,2 (25 0 С) та 221,0 (50 0 С).
Список значень слова або словосполучення із посиланнями на відповідні статті. Якщо ви потрапили сюди з іншої статті Вікіпедії, будь ласка, поверніться та уточніть посилання так, щоб вона вказувала на статтю. |
Wikimedia Foundation. 2010 .
Корисне
Дивитись що таке "Ацетат свинцю" в інших словниках:
- Ацетат свинцю (IV) - Загальні Хімічна формула Pb(C2H3O2)4 … Вікіпедія
- Ацетат свинцю (ІІ) — Цей термін має й інші значення, див. Ацетат свинцю. Ацетат свинцю (II) … Вікіпедія
- Ацетат свинцю(IV) — Цей термін має й інші значення, див. Ацетат свинцю. Ацетат свинцю (IV) … Вікіпедія
- Ацетат свинцю (II) - ... Вікіпедія
- ацетат свинцю(II) - оцтовокислий свинець (II) ... Словник хімічних синонімів I
- СВИНЦЯ АЦЕТАТИ - Ацетат свинцю (II) Рb (ОСОСН 3) 2 бесцв. кристали; т. пл. 280 ° С; Ч 960,90 кДж/моль; при плавленні частково випаровується, при боді високих т рах розкладається до Рb, СО 2, Н 2 Про і ацетону. Р римість у воді (р 100 г): 29,3 (10 °С), 55,2 (25… … Хімічна енциклопедія
- Свинцю ацетати — Кристали свинцевого цукру Ацетат свинцю(II) триводний, свинцевий цукор, оцтовокислий свинець хімічна сполука, сіль оцтової кислоти. Хімічна формула: Pb(CH3COO)2·3H2O. В нормальних умовах є прозорі кристали.
- Свинцю азиди - Структурна формула азиду свинцю Азид свинцю хімічна сполука Pb(N3)2, сіль азотистоводневої кислоти. Зміст 1 Опис 2 Фізичні властивості … Вікіпедія
- СВИНЦЯ АЦЕТАТ - (Рlumbi асеtas). Синонім: Рlumbum асеticum.Безбарвні прозорі кристали із слабким оцтовим запахом. Розчинний у 2,5 частини холодної та 0,5 частини окропу. Застосовують зовнішньо у вигляді водних розчинів (0,25 0,5%) як в'язкий засіб. … Словник медичних препаратів
- СВИНЦЯ АЦЕТАТ - Plumbi acetas. Синоніми: свинець оцтовокислий, свинцевий цукор. Властивості. Безбарвні прозорі кристали із слабким оцтовим запахом, солодкуваті на смак, на повітрі поступово вивітрюються та покриваються білим нальотом. Містять 98% ацетату сві. Вітчизняні ветеринарні препарати
Ацетат свинцю (ІІ)
Ацетат свинцю (II) (свинець оцтовокислий) - Хімічна сполука, свинцева сіль оцтової кислоти. Хімічна формула: Pb(CH3COO)2. Утворює кристалогідрати: Pb(CH3COO)2·3H2O (свинцевий цукор) та Pb(CH3COO)2·10H2O.
У нормальних умовах є прозорі кристали. Тригідрат має солодкий смак, проте через надзвичайну отруйність пробувати його на смак дуже небезпечно.
Історичні відомості
Як побічний продукт ацетат свинцю утворювався при приготуванні так званого «дефрутуму» (випареного в свинцевих котлах виноградного соку), який широко використовувався в давньоримській кулінарії як підсолоджувач. Існують припущення, що хронічні отруєння, що викликалися свинцевим цукром, були одним з факторів погіршення здоров'я жителів Римської імперії.
Отримання
Ацетат свинцю(II) одержують взаємодією оцтової кислоти з оксидом або карбонатом свинцю(II):
Також можна розчинити в оцтовій кислоті свинець при нагріванні та у присутності кисню (повітря):
При випарюванні розчину ацетат свинцю (II) випадають кристали тригідрату Pb (CH3COO)2·3H2O.Для отримання кристалів безводного ацетату свинцю необхідно проводити упарювання при великому надлишку оцтової кислоти.
Ціна на ацетат свинцю категорії «чистий» близько 5500 $/т.
Фізичні властивості
Утворює прозорі безбарвні кристали. Безводний ацетат свинцю плавиться при 280°З частковою сублімацією і розкладанням на Pb, CO2, H2O та ацетон.
Найбільш вивчений тригідрат ацетату свинцю. Він утворює прозорі безбарвні кристали, які при 75°С плавляться у власній кристалізаційній воді, а при 100°С починають розкладатися (швидше за все — гідроліз). Кристали тригідрату ацетату свинцю належать до моноклінної сингонії, просторова група С 2/m, параметри елементарного осередку a = 1,585 нм, b = 0,730 нм, c = 0,910 нм, =109,8.
Хімічні властивості
Аналітичні реакції на ацетат свинцю
Якісні реакції визначають наявність іонів свинцю (II):
- реакція з йодидом калію дає жовтий (золотистий) осад, який частково розчиняється при нагріванні і знову випадає у вигляді золотистих пластинок при охолодженні розчину (золотий дощ).
- реакція із сірководневою водою з утворенням чорного осаду сульфіду свинцю
Застосування
В даний час ацетат свинцю використовується в аналітичній хімії, медицині, фарбуванні, сітценабивній справі, як наповнювач шовку та для отримання інших сполук свинцю. У минулому застосовувався у косметичних засобах, але через високу токсичність був заборонений.
У медицині
У медицині використовують водний розчин ацетату свинцю, так звана «свинцева примочка» [1] — зовнішній протизапальний та в'яжучий засіб, застосовується при запальних захворюваннях шкіри та слизових оболонок, а також синцях та забитих місцях.
Токсичність
Для ацетату свинцю ГДК становить 0,01 мг/м³.
Симптоми гострого отруєння
Металевий смак у роті, біль у животі, блювання, пронос (стіл чорного кольору), олігурія, колапс, кома.
Симптоми хронічного отруєння
Втрата апетиту, схуднення, запор, апатія чи дратівливість, швидка стомлюваність, головний біль, металевий смак у роті, сіра облямівка на яснах. Більш виражена інтоксикація супроводжується періодичною блювотою, порушенням координації, болями в кінцівках, суглобах, розладами чутливості, паралічами м'язів-розгиначів кисті та стопи, порушенням менструального циклу, абортами.
Див. також
Примітки
Посилання
- Свинцева вода (інструкція)
- R. K. Rajaram та J. K. Mohana Rao (1982). Кришталевий структура артеріального оксиду триhydrate. Zeitschrift für Kristallographie: Vol. 160, No. 3-4, pp. 225-233.
- Хімічна енциклопедія/Редкол.: Кнунянц І.Л. та ін. - М.: Радянська енциклопедія, 1995. - Т. 4. - 639 с. - ISBN 5-82270-092-4
- Ріпан Р., Четян І. Неорганічна хімія. Хімія металів - М.: Світ, 1971. - Т. 1. - 561 с.